En Çok Merak Edilen: Hangi Diş Macunu?

Sık diş çürüğü oluşan bireylerin diş çürüklerini, plağı ve tartarı kontrol altına almaya özelleşmiş diş macunlarını tercih ederken; dişlerinde hassasiyet problemi yaşayanların hassasiyeti azaltmaya yönelik diş macunlarını tercih etmeleri doğru olacaktır.

Sigara içen kişiler dişlerde renkleşmeyi azaltan ve beyazlatma etkisi olan macunları kullanabilirler. Çocuklar içinse içeriği özel olarak formülüze edilmiş, çocuk diş macunları tercih edilmelidir.

Diş Macunu Tüplerinin Arkasında Bulunan Renk Kutuları Ne Anlama Geliyor?

Bu renkli kutulara “Göz İşareti” adı verilir. Ürünlerin ambalajlama sürecinde ambalajların nereden; ne şekilde kesileceğine dair elektronik bir uyaran vazifesi görmektedir.

Diş Macunlarının Içinde Hangi Maddeler Var? Zararlı Maddeler Nelerdir?

Diş macunu türüne göre değişmekle beraber suya ilave olarak ağırlığın 1/3 ü kadar “aşındırıcı” dediğimiz temizleyici ve parlatıcı maddeleri içerir. Bu vazifeyi gören bazı maddeler, Dikalsiyum fosfat, sodyum metafosfat, kalsiyum karbonat, silika, zirkonyum silika veya kalsiyum pirofosfattır. Diş macununun içerdiği “temizleyici maddeler” ise, sodyum loril sülfat(SLS) ve sodyum N-loril sarkosinattır. Bunların
dışında “birleştirici maddeler” ( selüloz esaslı), nemlendirciler ( gliserol ve sorbitol), “tatlandıran ve renk veren” mentol, nane, tarçın vb aromalar, “bakterileri engellemek” amacı ile fenol türü maddeler ve “tedaviyi sağlayan” florür ve pirofosfat maddeleri içermektedir.

Diş macunlarının aşındırma ile zarar verme ihtimalini ortadan kaldırmak amacı ile aşındırma miktarını değerlendiren uluslararası bir test macunu belirlenmiştir. Macuna aroma veren bazı maddelerin nadiren dişetinde irritasyona yol açtığı gözlemlenmiştir.
Kanunlara göre gerekli tüm testlerden geçen macunların içeriğindeki bütün maddeler, aşağıda listelenmektedir.
Aşındırıcılar. Ölçü birimi olarak ise, Relative Dentine Abrasivity(RDA – Göreli Dentin Aşındırıcılığı) veya Relative Enamel Abrasivity(REA – Göreli Diş Minesi Aşındırıcılığı) kullanılmaktadır.
Aroma veren, tatlandırıcı ve renklendirici maddeler (%1-5)Belirtmekte fayda var ki, çok nadir de olsa, mukozal irritasyonların(ülserasyon, diş eti iltihabı, anguler kilitis, perioral dermatit, vb.) nedeni kullanılan bu tatlandırıcı ve koruyucu maddeler olabilir.
Koruyucu maddeler (%0,05-0,5) Florür ve diğer tedavi edici maddeler bazı diş macunları Triclosan içerir, ki bu maddenin insan sağlığı için çeşitli riskler taşıdığı ile ilgili tartışmalar devam etmektedir. Diğer macunlar ise özellikle tartarı(sertleşmiş plak tabakası) hedef alırlar ve pirofosfat maddesinin de yardımıyla diş plağı mineralizasyonunu ve beraberinde tartar(taş) oluşumunu önlerler.

Hassas dişler için hassasiyet azaltıcı etken madde içeren diş macunları da mevcuttur. Bunlar arasında en popüleri Nano-Hidroksiapatit bileşen içeren diş macunları, ve Arginine içerenlerdir. Yeni Avrupa kozmetik kanunlarına göre, diş macunları içeriğindeki bütün maddeler, kutuda listelenmelidir.